Kadınların göğüslerini örtme, kıyafetin dışından belli olmaması, sarkmaması isteği yüzyıllar önce olan bir düşünce yapısıdır. Eski zamanlarda kullanılan korsenin yerini almış olan sutyen yakın zaman diliminde daha çok yaygınlaşmıştır. Kadınların müthiş kurtarıcısı olmakla birlikte tekstil sektörü bu alanı genişletmiş ve çeşitli farklı zamanlarda kullanılabilecek envai çeşit sütyen üretimi gerçekleştirmektedir. Eğer küçük göğüslere sahipseniz destekli sutyen kullanabilirsiniz.

 

Sutyen modellerinin kadınların hayatına girmesi harika, fakat sutyen seçimi konusunda ne kadar özenli davranılıyor? Bir araştırma sonucu kadınların yüzde seksen sutyen tercihi konusunda yanılgıya düştüklerini göstermektedir. Kadınlar her türlü kıyafete özen gösterir, fiyat araştırması yapılır, hangisinin alınacağına dair doğru tercih yapılırken iç çamaşırı konusunda yeterince titiz olamamışlar. Peki, sutyen tercihi nasıl olmalı? İlk hata sutyen göğüsleri ne kadar sıkarsa o kadar iyi gözükür, yanlıştır. Sutyenin arka bant kısmı ne kadar rahat, tam oturmuşsa sizi bir o kadar konforlu hissettirecektir.

 

Sutyenin göğüsleri sıkması sizi boştan yere rahatsız etmekten başka bir işe yaramıyor. Sutyen beden seçiminde iki adet ölçü bulunur. Bunlar göğüs hizasından ölçülen göğüs çevresi ve göğüs kafesi çevresidir. Bunun açıklaması da mesela göğüs kafesi çevresi 90cm, meme çevresi 105cm, 105 ten 90 ı çıkardığınızda kalan 15in sutyen kabında ki karşılığı B’dir. Bu şekilde sutyen bedeninizin 90B olduğu ortaya çıkar. Böylelikle göğüsler destekli sutyenle biraz daha büyük gözükecektir.

 

Kiyafete uygun sutyen seçiminde sırt dekolteli elbiselerde silikon sutyenler ya da sırtsız sutyenler, dekolte elbiselerde straplez sutyen, meme dekoltesi için ortası dekolte olan sutyenlerin kullanımı uygun olacaktır. Aldığınız sutyen mutlaka tüm göğsünüzü içine almalıdır ki tam olduğunu anlayabilmelisiniz. İri göğüslü bayanlar kesinlikle destekli kullanmamalı, mutlaka desteksiz sutyen kullanmalıdır. Göğsünüze dar gelen sutyen seçimi yaptığınızda daha zayıf görüneceğim düşüncesine kapılırsanız çok yanılmış olursunuz. Aksine sutyen sıkarsa etleriniz yanlardan fışkırır ve kötü bir görüntü elde edilir.

 

Ayrıca her firmanın sutyen bedenleri ölçüm farklı farklıdır. Bu yüzden alacağınız sutyeni mutlaka denemelisiniz. Emzirme sonrası sarkan göğüsleri az da olsa toparlayabilmek için toparlayıcı sutyen kullanarak farkını az da olsa göreceksiniz. Kimi kadının iri kimi kadının küçük göğüsleri olması ile birlikte bu konu da sutyen tercihi çok çok önemlidir. Destekli sütyen daha da büyük gösterir, fakat desteksiz sutyen bir tık daha toparlayarak görüntü kirliliği yaratmayacaktır. Unutmayın güzelim tişörtler kıyafetler için doğru sutyen seçimi sizi daha şık hale getirmede yardımcı unsurdur.